Grafik Tasarım – Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım dediğimizde aklımıza hep tabela, broşür gibi ürünler gelmektedir, fakat grafik tasarım geniş kitlelere hitap eden bir çalışmadı. Peki Grafik Tasarım nedir? Belirlenen kitleye uygun bir şekilde bir ürünün ya da herhangi bir olayın tanıtımının yapılmasıdır. Genellikle ürün tanıtımının yapıldığı bu iş kolunda diğer her şeyin tasarımı yapılabilmektedir. Marketlerde görülen ambalajlı yiyeceklerin dış kapları ya da otobüs duraklarında görülen afişlerin hepsi grafik tasarımcıları elinden çıkmaktadır. Kısacası grafik tasarımı yaratıcılık demektir ve yaratıcılık olmadan bu işin yapılabilmesi mümkün olmamaktadır.

Aklınıza tabela gelmesi çok normal fakat bununla birlikte kurumsal kimlik, logo, billboard, sosyal medya çalışmaları gibi çalışmalara görsel anlamda güzelleştiren çalışmalarda aklına gelsin.

Kurumsal Kimlik Ne Oluyor?
Bir markanız veya firmanız var varsayalım. Bunun için bir logo çalışması yapılması gerekir. Tabikide logo oluşturulduktan sonra bir firmanın olması gereken bir çok ürünü vardır. En önemlileri fatura, arf, dosya gibi ürünler olmalı. Tabi bunun yanında kalemi bayrağı, bardağı gibi sayamadığımız ürünler de olmazsa olmazı arasında giriyor. Kurumsal kimlik tasarımcıları, markanın kişiliğini temsil eden logolar, yazı tipleri, renk tonları ve görüntü gibi varlıkları oluşturmak için markanın yetkilileriyle işbirliği yapar ve markanın en iyi yönlerini öne çıkaran görsel kimlik geliştirir.

Kurumsal kimlik tasarımcıları, tüm görsel medyaya uygun tasarım ögeleri oluşturmak için grafik tasarım hakkında genel bir bilgiye sahip olmalıdır. Ayrıca iyi iletişim ve yaratıcılık, rakip araştırması ve trend takibine de ihtiyaçları vardır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Çalışma Alanları
Logo tasarımı
İmzalı Zarflar
Kartvizit
E-mail şablonları
Faks Kağıtları
İmzalı Şablonlar
Ambalajlar
Fuar, Seminerler
Araç kaplama
Promosyonlar
Fatura ve irsaliye

Ucuz Logo mu Pahalı Logo mu?
Bu tamamen tasarımcının işe göre belirlediği bir fiyattır. Bence bu fiyat kendini temsil eder. Çünkü verdiği emek kara ücret alındığı için logo yapımında da kendi emeğine göre fiyat belirlemelidir. Şöyle düşünün, hazır 10 dakika da yapılmış bir logo sizi ne kadar markalaştırabilir. Fakat özenilmiş altın kural gibi çalışmalara uyulmuş bir logo tasarımı akılda kalıcı olmasıyla birlikte sizi markalaştırabilir.

Grafik Tasarımcılar sadece Matba olarak tasarım yapmazlar. Demek istediğim, UI tasarımcılar, masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar, web uygulamaları ve oyunlar üzerine çalışırlar. UX (kullanıcı deneyimi) tasarımcıları, uygulamanın nasıl çalıştığını belirleyen ve UI geliştiricileri ile ekip çalışması yaparlar.

UI tasarımcıları, ciddi grafik tasarım becerilerine, UI / UX prensiplerine sahip olmalı, ayrıca responsive tasarım ve web geliştirme ekibinin bir parçasıdır.

Bunun yanında dijital ortamlarda vardır. Sosyal medyada paylaşılan bir görsel iyi tasarlanmış ise müşterilerinizin dikkatini çekebilir.

Hangi Programlarla Grafik Tasarım Yapıyorsunuz?
Ben Adobe programlarına hakimim Photoshop, Illustrator, İndesign gibi tasarım programları ile tasarımlar yapıyorum. Tabi bunun gibi birçok program mevcut fakat ben Adobe üzerinden çalışmalarımı tamamlıyorum.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile İletişime Geç!
samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım samsun web tasarım