Categories
Blog

Dijital pazarlama, üzerine yapmamanız gereken hataları bu yazımla beraber birçok konu başlığı altında topladım.

Dijital Pazarlama, uzun bir yola benzer. Özellikle internet ortamında güncellemeleri takip etme, olanlardan haberdar olmak ve doğru süreç ile mükemmel bir şekilde yürütülmesi gerekir.

Özellikle Dijital pazarlama üzerine yapılan hatalar ile basit görünen müşteri profilini kaçırabilirsiniz. Son zamanlarda internet ortamında bu konu üzerine çok durulsa da yapılan hatalar bazen gözden kaçabiliyor.

DİJİTAL PAZARLAMA HATALARINDAN KAÇALIM

Eğer internet ortamında dijital olan bir işimizi pazarlamak, doğru satış yaparak müşteri kazanmak istiyor isek alt kısımda bulunan başlık maddelerinden kaçmalıyız.

Doğru kitleyi hedeflememek

En önemli konu başlığından biri de doğru hedef kitle. Hangi işi pazarlıyor olsanız bile sizler için kitle çok önemli. Pazarladığınız ürünler her kitle için uygun mu onu sorgulayarak pazarlanmalı.

Fakat yanlış kitle seçimi sizin satış yapmanızı duraklatabilir. Kullanıcınızın istatistiklerine bakmanız ve hedef kitlenizi buna göre hedeflemeniz gerekir.

Belirli bir hedef kitleye odaklanmak, onların neyi sevip neyi sevmediğini araştırmaya daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olur. Ve ürünü yapacağınız istatistik verilerine göre değiştirin.

Örnek vermek gerekirse, bir bebek mağazası sahibisiniz ve bebek kıyafetleri satıyorsunuz. Doğru hedef kitle yetişkin grubu olmamalı.

Eski müşterileri unutmak

Ne kadar eski müşteri sizi unutmuş olsa da, yapacağınız değişiklikler ile kendilerini uyarın. Varlığınızı hissettirin ve sizle bağlantı kurmanızı sağlayın.

Özellikle sizden memnuniyet duyan müşterilerinize yaptığınız işlemlerin devam ettiğiniz geliştiğini hatta güncellemelerin neler olduğunu bahsedin.

dijital pazarlama hataları

Eposta ile iletişim kurmamak

Eski ama bir o kadar etkili taktiktir e posta pazarlaması. Dikkat edin son zamanlarda özellikle önemli günlerde büyük e ticaret firmaları e posta üzerinden birçok mesaj göndermekte. Özellikle e posta tasarımları ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyorlar. Ama genelde dijital pazarlama yapan bir çok firma e posta kullanmayı doğru bulmuyor.

Özellikle kendi şehrinizde bulunan firmaların e postalarını bularak onlara toplu şekilde neler yaptığınızı gösteren mail atmayı deneyebilirsiniz.

Google Ads, Seo yapmamak

Web siteniz olmadan bir ürün pazarlamanız çok zor. Böyle bir dönemde artık reklam olmadan da ürün satışlarının oranları yavaşlar. Genelde kullanıcılar fiyatların yüksek olmasından dolayı Google reklamlarından uzak dururlar. Tabi bununla beraber seo çalışması da var.

Sadece reklam ile değil web sitenin optimize edilip ürüne yönelik seo çalışması da yapılması şarttır.

Rekamlar makul ücretle sizi arama motorunda sizi kullanıcının arama sorgusuna göre en üst sırada gösterir. Aynı zamanda reklam verdiğiniz ürünle de web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Yapılan seo çalışmasında da web siteniz organik aramalarda diğer rakip firmaların önüne geçer.

Seo çalışmasına yönelik faaliyetler arttığında ileriki zamanda reklam harcamalarından büyük bir bütçe tasarrufu sağlarsınız. Arama içeriği için algoritmalar, güncellemeler değişmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31