Categories
Blog

Seo Chrome eklentisi arayanlar için, 2022 yeni yılı içerisinde seo kuralları tamamen yer değişecek veya yeni güncellemeler ile birçok gelişmeler olacaktır. Bu yüzden 2022 yılı dijital pazarlama için en iyi seo chrome eklentilerini sizler için derledim.

Biliyorsunuz Seo kelimesinin anlamı Arama Motoru Optimizasyonu olarak kısaltılıyor. Seo için web sitelerinizin tasarımından çok performans olarak da optimize edilmesi şarttır.

Web sitelerinizi optimize etmek için internet üzerinden bir çok araç ve materyalleri araştırmaktan bıktıysanız, size yardımcı olarak chrome tarayıcısı için işe yarayacak seo uzantılarını bu yazımda belirteceğim.

Özellikle Dijital Pazarlama üzerine çalışanlar için seo chrome eklentileri bu yazımla beraber hayatlarını daha da kolaylaştıracaktır.

En İyi Seo Chrome Eklentisi

Google Chrome tarayıcı içerisinde barındırdığı birçok özellikle beraber uzantıları da acayip iş yapmakta. Özellikle seo üzerine çalışmalar yapıyor iseniz, Chrome tarayıcısı sizin işinizi görecektir.

  1. SEO Minion

Karmakarışık bir yapı olmayan bir eklenti arıyor iseniz, SEO Minion sizler için iyi bir seçimdir. Sayfa içi analize, bağlantı kontrolüne yardımcı olabilir ve hatta bir bakışta Arama Motoru Sıralaması Performansı (SERP) sunabilir.

Tamamen ücretsiz olan bu araç boyutu 500 Kb’den küçüktür, bu nedenle tarayıcılarınızı aşırı derecede etkilemez. Kullanmak için hedef web sayfanıza göz atın ve SEO Minion uzantı simgesini tıklayın. Sayfadan hangi bilgileri çıkarmak istediğinizi seçebileceğinizde yan taraftan sidebar açılır.

SEO Minion

  1. META SEO Inspector

Web sitenizin olası SEO sorunlarını bulmaya ve düzeltmeye çalışıyorsanız, META SEO inspector sizin için mükemmel bir eklentidir. Tek yapmanız gereken, bulunan sayfada çalıştırmak ve sizin için bir sürü bilgiyi belirtecektir.

Bu eklentinin tasarımı sadece olan SEO sorunlarını belirtmesidir. Belirtilen hata mesajlarını kalın, kırmızı vurgularla öne çıkarır, böylece aynı anda yüzlerce sayfayı gözden geçirseniz bile bunları gözünüzden kaçıramazsınız.

META SEO Inspector

  1. SEO Quake

Ben daha kapsamlı bir eklenti arıyorum diyorsanız SEO Quake sizin işinizi görecektir. Sayfanızdan o kadar çok bilgi alıyor ki, izlerken şaşıracaksınız. Örneğin, sayfanızın bilgilerinde Ahrefs, Google, Bing ve SEMrush’tan aldığınız bilgileri fazlasını ekleme seçeneğine sahip olursunuz. Yine de SEO Quake eklentisi ücretsizdir ve SEMrush kullanan SEO uzmanları bu eklentiyi baya över.

SEO Quake

  1. Redirect Path

Redirect Path Eklentinin amacı çalıştırdığınız sayfa içi yönlendirmeleri tespit eder. Yönlendirme sorunlarınızı veya doğru yönlendirme yapmak istiyorsunuz bu eklenti işinize yarayacaktır.

Bir Chrome uzantısı olduğu için, işiniz bittiğinde kullanılıp atılan bir aracın ihtiyaçlarını karşılayarak kolayca kurulabilir ve kaldırılabilir. Yönlendirmeleri yönetmek teknik SEO çalışmalarınızın bir parçası olduğu için kullanımını hafife almayın.

Redirect Path

  1. Keywords Everywhere

Keywords Everywher eklentisi Türkçeye çevirdiğimizde anahtar kelime araştırmanıza yardımcı olur. Bulduğunuz verilerle bu uzantıyı kullanarak dijital pazarlama alanınızda TBM ve trend kelimeler ile sağlam bilgilerle web sayfanızı büyütebilirsiniz. Eklenti ücretsizdir.

Keywords Everywhere

  1. Search Similator

SEO araştırmanızı yaparken doğru arama sonuçlarını görüp görmediğinizden emin değil misiniz? Tarayıcıların özel ve gizli modlarla uğraşmasından bıktınız mı? Doğanın amaçladığı şekilde size manipüle edilmemiş arama sonuçlarını göstermek için tasarlanmış Arama Simülatörünü deneyin .

Seo araştırmanızda doğru arama sorgusu yapıp yapmadığınızı görmek istiyorsanız, Chrome eklentisi olan Search Similator aracı gerçek sonuçları görmenize yardımcı olur. Bu araç size arama sorgusunda istediğiniz SEO anahtar kelimeleri için nerede sıralandığınızı gösteren gerçek sonuçlar verecektir.

Search Similator

  1. Text optimizer

Eklenti hakkında pek çok kaynak bulunmasada SEO içeriği oluşturanlar için TextOptimizer  yazılan metnin ne kadar iyi olduğunu değerlendirmek için analiz edilmesine yardımcı olur.

Yazılan içeriğinin kalitesini bildirmekle beraber, yazıda bulunan anahtar kelimelere odaklanmak isteyebileceğiniz konusunda size öneriler sunuyor.

Text Optimizer

  1. Link Checker

Free Back-link Checker , eklentisi bulduğu sayfalardaki tüm geri bağlantıları bulmanıza yardımcı olur. URL listeleri, bağlantı metni gibi diğer parametreler oluşturur.

Diğer sitelerden veri toplamak istiyorsanız bu eklenti size kesinlikle yardımcı olacaktır. Kendi bağlantılarınızı çok iyi takip etmediyseniz, kendi web sitenizde kullanmak için de yararlı olabilir. Bulunan tüm veriler kolayca dışa aktarılabilirsiniz. Eklenti Chrome tarayıcısı üzerinde ücretsizdir.

Check My Links - Chrome Eklentisi

  1. Lighthouse Uzantısı

Bu eklentiyi görünce aslında aklımıza hemen google’un bizlere ücretsiz olarak sunduğu page speed sayfasını andırıyor. Lighthouse eklentisi sayfayı analiz eder ve tek tıklamayla web sitenizi yoran veya engelleyen linkleri resimleri görmenize yardımcı olur. Ücretsiz olmasıyla beraber google’un kendi eklentisidir. Bu uzantıyı kullanarak Google speed sayfasına gitmenize gerek kalmayacak bu da sizin için zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Google Lighthouse

  1. Link Grabber

Link Grabber eklentisi bir web sayfasında görebildiği her bir bağlantı linkini alır ve size listede sunar. Liste için yinelenenleri gösterme, engellenen bağlantıları gösterme, gruplara izin verme veya benzer olmak üzere birkaç filtre seçenekleri de vardır.

Bu eklentinin bu işlevden başka yaptığı bir işlem maalesef yok. Tamamen ücretsiz olarak chrome eklenti sayfasında bulunuyor.

Link Grabber - Chrome Eklenti

Doğru Chrome SEO Uzantılarını Seçme

Google Chrome tarayıcısında birçok SEO uzantısı bulunsa da, İşinize yarayacak kadar az diyebilirim. Aralarında çalışan düzgün iş yapan olsa da diğer eklentiler neredeyse boş ve yorucudur. Google, yıllardır güncellenmemiş olsalar bile, hâlihazırda onaylanmış olanları nadiren de olsa aralarından eler.

İyi bir uzantının iki ayırt edici özelliği popülerlik ve son güncellemedir. Mümkün olduğunda, uzun süredir yenilenmemiş uzantıları muhtemelen terk edilmiş olduklarından kullanmaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31