Categories
Blog

Seo Nedir? Seo Uzmanı – Muratcan Karataş SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, organik arama sonuçlarında web sitenizin trafik miktarını ve kalitesini arttırmaya yarayan anlamına gelir.

Web sitenize yaptığınız çalışmaların sonuçları uzun sürebilir. Bu süreç 6 ay ile bir yıla kadar, hatta bazı durumlarda ise yılların bile aldığı söyleniyor.

Seo çalışmaları uzun vadeli ve tamamen strateji bir iştir. Yani bir kere yaparak veya unutarak çalışmak bununla bir ilgisi yoktur. Tamamen bebek gibi ne bileyim belki de evcil hayvan gibi davranabilirsiniz. Sürekli bakım ve zahmet ister. Eğer çalışmaları aksatır ilgiyi bırakır iseniz web sitenizin rakipleriniz tarafından geçildiğini göreceksiniz.

Yapmış olduğunuz çalışmalara kısa vadede sonuç alabilirsiniz. Fakat az rehavet gören anahtar kelimelerle 30 güne kadar kısa bir sürede sıralamada başarılı bir sonuç alabilirsiniz.

Öncelikle SEO hakkında muhakkak iyi düşünüp plan yapmanız gerekiyor. Çünkü karşınızda rakip firmalar var. Aynı sektördesiniz ve karşı sokakta bir dükkan açıldığını düşünün. Yapılan işler aynı fakat kazanılan maddiyat düşüşe geçti. Sizin o firmayı bir şekilde geçip tamamen satışlarınızı arttırmanız gerekmekte. Seo’da aynı bu şekilde çalışır.

SEO sadece içerik yazarak veya bağlantı vererek çalışan bir sistem değildir.

Google’da 1. Sıraya gelmek istiyorsunuz ama neye ihtiyacınız var bilmiyor musunuz?

Google’ın verilerine göre uzun içerikler daha çok iş görüyor. Baktığımızda Google’ın 1. Sırasında yer alan web sayfaların kelime sayısı 1.800 kelimeden ibaret.

WordPress kullanıcıları her gün 2 milyondan fazla içerik yayınlıyor. Bu saniyede 24 blog gönderisine tekamül ediyor. Hatta siz bu yazıyı okurken bile blog yazarları yaklaşık 216 içerik yayınladığını gözlemleyebilirsiniz.

Tabi bu sadece WordPress kullanan bloggerları kapsıyor. Diğer blog yazanları haber yazanları da bu istatistiğe eklesek bu sayı daha fazla olabilirdi.

Evet bu sayılar sizi korkutabilir hatta karamsarlığa düşürebilir fakat web sitenizde bir başarı istiyorsanız içerik üretmek zorundasınız.

Ben blog yazısı yazarken tamamen o içerikle alakalı genellike birkaç saat zaman ayırıyorum hatta analizini bile çıkartıyorum. Yani bu kadar blog yazan bir kitlenin “SEO” kelimesini kullanmamasına şaşmamalı.

SEO ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Yukarıda yazdığım gibi seo arama arama optimizasyonu anlamına geliyor. Ancak seo optimizasyonu için ne yapmamız gerektiğini biliyor musunuz?

Tasarım mı? Yoksa birden fazla kelime içeren blog yazılarımı? Yada baclink bağlantıları da olabilir.

Burada bunlarda olmazsa olmazımız fakat daha fazlası var.

Fakat bu yazımda ben de iddialı olduğum için bu yazıma SEO kelimesi rehberine en baştan başlayarak yazacağım.

Seo Arama Optimizasyonu Tanımı ve Anlamı: İngilizce kelime olarak SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte. Organik arama sonuçları olarak da bilinen ücretsiz olarak bir arama motorlarında aramalarda web sitenizin üst sıralarda yer alması uygulamasıdır. Kimi bu işe sanat diyor kimiside Google’ı kandırmak diyor.

Şöyle anlatayım; herhangi bir sorgu yapmak istediniz, örneğin SEO kelimesini baz alalım. Google gibi arama motorlarında SEO kelimesini arama yaptığınızda size SEO kelimesini yer alan en iyi sonuçları gösterecektir. Hatta en başarılı olan web sayfasını en üst sırada 1. Sırada görebilirsiniz. Tabi Google reklamlarını saymıyorum. Tamamen organik aramalarınızda çıkan sonuçlardan bahsediyorum.

Arama sorgu sonuçlarınızın nasıl göründüğünü anlamak için öncelikle çalışma mantığını bilmeniz anlamanız gerekir.

Peki arama sorguları nasıl çalışıyor?

Google sürekli kendini güncellediğinden arama algoritmalarını tamamen yapay zeka ile güçlendiriyor ve Google’ın kendi belirlediği 200’den fazla faktörlerin bulunması ücretsiz olarak neler yapılması gerektiğini söylese de bunun arka planda yer alan bir çok faktör yer almakta.

Bazı seo çalışmaları arama motorları için optimize olmasını sağlar. Yapılan çalışmaların insanların neye ulaşması gerektiğini pek umursamazlar. Dediğim gibi sadece üst sıralarda yer almayı sağlar. Bu da fazla trafik çekmeye yardımcı olur. Örnek verecek olursam, bazı haber siteleri diyebiliriz. Askerlik kısalacak mı? Başlığı ile yayınlanan haber yazısının yüzde doksanı boş bir yazıdan ibaret olduğunu kendiniz görmüşsünüzdür. Demek istediğim tam olarak budur. Ve o haber yazısında öğrenmek istediğiniz cevap sadece en altta bulunan tek bir paragraftır.

Fakat büyük haber siteleri için verdiğim örnek diğer işletmeler için geçerli değildir. Çünkü bu şekilde spam ve kafa karıştıran yazılar genellikle hüsranla sonuçlanır. Markanızın büyümesini mahvederek, pazarlamada size ilerde art niyetli olarak tanıtabilir.

İlk etapta size güzel paralar ve trafik kazandırabilir fakat sürekli olarak güncellenen Google arama motorlarında göz ardı etmemek gerekir.

Bir keresinde başımdan şöyle bir şey geçmişti.

Google’da maç makaleleri yazarken sürekli olarak spam yazılarla doldurmuştum. Fenerbahçe – Galatasaray maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta gibi birçok spam içerikli yazılarla doldurmuştum. Blogum ilk başta çok güzel hit ve trafik alırken birden Google tarafından ceza yiyerek artık yazdığım yazılar boş olarak bana dönüş yapıyordu. Bende açıklayıcı şekilde haber makalesi yazarak organik hit çekmeye başladım.

Eğer kuralına göre Google’ın istediği şekilde seo çalışması yaparak okuyuculara göre yazınızı yazarsanız göreceksiniz arama motorları tarafından fark edilecek sitenize kolayca okuyucu çekmeye başlayacaksınız.

Seo her zaman değişir ve her zaman güncel kalır.

Sitenize backlink bağlantı vererek de hit artışı ve sıralama artışı yaratabilirsiniz. Şöyle inceleyip bakınca kimileri backlink artık vasat öldü gibi yazılar okuyorum. Bazıları da hala çalıştığını söylüyor. Fakat benim naçizane fikrim backlink de nasıl aldığınız veya çalıştığınıza bağlıdır. Yani kategorileri aynı olan web sitelerden backlink almalısınız.

Seo kelimesinde ben de iddialı bir giriş yaptığımı bahsetmiştim. O yüzden bu yazım biraz uzun olacak. Tamamen öğrendiklerimi web sayfamda yayınlamak istiyorum.

Seo demişken neler başta gelir hemen size bahsedeyim.

SEO dostu bir web sayfası oluşturun
Seo analizlerini yapan internet aleminde bir çok web sayfası var. Web site kurduğunuzda bu araçlardan yardım alabilirsiniz. İşte sitenin hızı, resimlerin büyüklüğü, link çıkışları, başlıklar vb. gibi birçok çalışmalar yaparak web sitenizi uyumlu hale getirebilirsiniz. Eskiden alan adı yani domain adı bile çok önemliydi fakat şimdikilerde en dandik isimler bile Google aramalarında başarılı bir çalışma sonucunda çıkıyor.

İlgili kategoriler ve içerik
Web sitenizin kategorisi ne ise o şekilde içerik yazmaya özen gösterin. Gerçi bu seo pazarına giren bütün web siteleri artık her alanda yazılar yayınlıyorlar. Bir spor sayfasında yemek tarifi bile görmüştüm. İçerik yazdığınızda tamamen organik, kopya içerik olmamasına dikkat edin. Özelikle yazınızla ilgili anahtar kelime araştırması yapmanızı öneririm.

İlgili konulardan bahsedin
İçerikle ilgili birçok şey öğrendiniz zaten. Fakat bunu sizden başka başkaları da bu yazılarınızı fark etmesi gerekiyor. Web sayfanızı oluşturup yazı eklediğiniz zaman Google araçları sizden robots.txt adında bir çalışmayı eklemenizi istiyor. Genelde wordpress kullanıcısı iseniz seo eklentillerinden otomatik oluşturuyor. Veya ilgili eklentiler sayesinde oluşturabilirsiniz. WordPress kullanıcısı değil de başka yazılım kurulu web sayfanız mevcut ise Google’da arama yaparak nasıl robots.txt oluşturabileceğinizi araştırabilirsiniz.

Bağlantı ile alakalı yazılar
İç ve dış bağlantı olarak bilmeniz gereken her şeyi araştırarak öğrenin inceleyin. Nofollow’u nasıl ve ne zaman kullanacağınızı diğer blog yazılardan öğrenebilirsiniz.

İç Seo ve Dış Seo
Seo’nun iki tane çoook geniş kategorisi mevcut. Sayfalarınızın iç seosu ve dış seosu.

Sayfa içi seo, Google’da yer alacak başlıklarınız, içeriğinizde veya sayfalarınızda optimize edilen yerlerde yer alacak tüm sıralamayı etki edecek kısımlardır.

Dış Seo, Google’ın incelemiş olduğu tüm detayları ifade eder maalesef bunlara sizin elinizde olan bir şey değildir. Yani sosyal medya mecraları, diğer aynı sektördeki rakip firmaları ve arama yapan kullanıcının kişisel geçmişi gibi diğer kaynaklara bağlıdırlar.

İç ve dış seo tamamen birbirinden farklı iki çalışmadır. Fakat ikisini de doğru yapmanız gerekir.

Web sayfanızdaki çalışmalar ne kadar doğru ve başarı ile okuyucular tarafından fark edilirsiniz. Web sitenize gelen kullanıcı sayfayı açıp çış yaptığında Google bunu hemen çıkma olarak değerlendirir. Hemen çıkma oranınız ne kadar yüksekse sayfanızın Google sıralaması o kadar kötü olur.

Bu yüzden hem sayfa içi SEO hem de sayfa dışı SEO yapmanız gerekiyor.

En önemli unsur İçerik

Çünkü Google, arama yaptığınızda size en iyi sonucu veren siteyi önünüze çıkartır. Ne kadar iyi bir içerik o kadar çok kullanıcı demektir.

Bir kelimeyi arama yaptığınızda, Google size en iyi sonuçları sunan web sitelerini size sunacaktır.

Google’ın gözünde harika içerik oluşturan faktörler şunlardır:

Kalite: Sadece web sayfasında içerik olarak söylemiyorum. Bu günlük yaşantımızda da öyle. Nasıl bir koltuk alırken kalitesine bakıyorsak, Google’da içeriklerin kalitesine bakarak ürün seçer.

Fakat kaliteli bir içerik yazmak çok basit ve kolay değil. Bunun için saatlerce vakit ayırmanız gerekiyor. Tabi sadece vakit yeterli değil, artık siz içerik yazmaya başladıysanız artık bir dil anlatım öğretmenisiniz. Kaliteli içeriklerde sorunsuz ve anlaşılır kelimeler seçilmeli ve yazılmalıdır. Size bu yazıda çok fazla kelime hatası yapsam muhtemelen bu yazıya kadar okumaya devam etmez diğer rakip sitelere bakmaya başlardınız.

İçerik yazmaktan sıkıldıysanız aslında baştan da başlayarak yeni yazılar yazmanıza gerek yok. Önceki yazdığınız içerikleri de güncelleyerek yazılarınızın kalitesini arttırabilirsiniz.

Yazı yazıldıkça aklınıza konu başlıkları gelecektir. Bu da sizi yeni bir içerik yazmaya zorlayacaktır.

Anahtar kelime araştırması – Yazacağınız bir içerik için anahtar kelime araştırması yapmanızı öneririm. İyi bir anahtar kelime seçimi içeriğinizin çok önemli bir parçası olacaktır.

Anahtar kelimeleri bulmak için internette birçok araç bulunmakta. Bulunduğunuz yer veya kategoriniz için sadece arama yaparak anahtar kelimeleri çıkartabilirsiniz.

Bazı anahtar kelimelerin rekabet oranı çok düşüktür. Size uygun olanı bulup içerik yazdığınızda web sitenizin üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz.

Başlık etiketleri – Başlıklar sizin yazmış olduğunuz içeriğin en üst kısımda bulunan yazıdır. Mesela Seo nedir? H1 etiketi ile ilk başlık olarak belirtiriz. Bunu Google aramalarındaki ilk okuduğunuz yazıdır. H etiketleri başlık denir. Alt başlıkları h2, h3, h4 gibi başlık etiketi kullanarak yazabilirsiniz.

Meta açıklamaları – Meta açıklamalar, Google’da arama yapanlara bir sonuç olarak göstermişi olduğu kısa karakter sayılı başlığın altında bulunan açıklama kısmı olarak görünen şeydir.

WordPress kullanıcıları için aslında bunları yaparken size yardımcı olacak birçok seo eklentisi mevcut. Siz içerik girip bitirdiğinizde size başlık etiketi uzun, açıklamalarınız kısa gibi ibareli uyarılar verecektir. İçerik girdikçe neler olduğunu anlayacaksınız.

seo nedir Yoast SEO

seo yoast eklentisi
Ben web sayfalarımda Yoast Seo Eklentisini kullanıyorum. Çünkü piyasadaki en iyi SEO eklentisi.

Yalnızca başlıklarınızı ve meta verilerinizi hızlı bir şekilde düzenlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda:

Her sosyal ağ için meta verileri ayarlamanıza yardımcı olur, böylece Facebook, Twitter vb. Resimler gibi zengin verilerinizi uygun şekilde biçimlendirir.
Siteniz geliştikçe XML site haritanızı kendisi otomatik oluşturuyor ve güncelliyor.
Sitenizdeki en büyük sorunlu alanları hızla bulup düzeltebilmek için size uyarılarda bulunuyor. Google Arama Console ekranında size rahatlıkla entegre etmesini sağlıyor.
Ve çok daha fazlası!
Bu seo eklentisi ile web sayfasını tamamen seo uyumlu hale getirebilirsiniz. Özellikle içeriklerinizde neler yapmanız gerektiğini size bildirimle bildiriyor.

Mobil uyumlu web site – Önceliğiniz her zaman mobil uyumlu web sayfalar hazırlamak önceliğiniz olsun. Çünkü artık her şey cepte. Mobil uyumlu bir web siteniz yoksa bu işe hiç girmeyin derim.

Bir analiz buldum,

Facebook kullanıcılarının% 54’ünden fazlası ağa yalnızca mobil cihazlarından erişiyor. Facebook’un şu anda aylık 1,65 milyar aktif kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, bu sayı yaklaşık 900 milyon yalnızca mobil kullanıcıyı temsil ediyor!

Genelde wordpress temaları mobil uyumlu oluyor. Değil ise de merak etmeyin mobil hale getiren eklentiler mevcut. Bu eklentilerden faydalanabilirsiniz.

Sayfa hızı – Web sayfalarında sayfa hızı çok önemli. Şöyle düşününün bir bankadasınız ve sıra aldınız. Sıranız 50 ve daha sıra numarası 40’da. Hemen sıranızın gelmesini istiyorsunuz. Bu örnek aynı sayfalarınız içinde geçerli. Bir içeriğin açılması uzun sürüyorsa kullanıcıları başka firmaların web sitelerine kaçırabilirsiniz. Özellikle büyük boyutlu resimler ve js dosyaları sitenizin geç açılmasını sağlar. Gereksiz olanları kaldırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

URL’lerindeki Anahtar Kelimeler- Yazdığınız içeriklerin url bağlantı kısımlarında anahtar kelimeleri geçirmeyi özen gösterin.

WordPress kullanıcısı iseni ayarlar kısmından kalıcı bağlantı yapısını değiştirebilirsiniz. Örnek olarak, muratcankaratas.com/seo-nedir

HTTPS ve SSL – Güvenli bir site olduğunuzu gösterin. Google’ın son güncellemelerinde ssl olmayan siteler kullanıcılara gösterilmeyecek. Web sitenize ücretsiz olarak ssl ekleyebilirsiniz.

really simple ssl seo uzmanı

Bu yazı günceldir ve hep güncel kalacaktır.

Ayrıca aklınızda kalan herhangi bir sor olduğunda yukarıda yer alan soru sor kısmından bana soru sorabilirsiniz.

Etiketler: 1 seo uzmanı, google seo, google seo uzmanı, istanbul seo, profesyonel seo uzmanı, samsun seo, samsun seo uzmanı, samsunda seo yapan samsun seo firması, search engine optimization nasıl yapılır, search engine optimization nedir, seo çalışması, seo danismanligi, seo danışman, seo danışmanı, seo nedir, seo uzmanı istanbul, seo uzmanlığ, seocular, seouzmani

2 replies on “Seo Nedir Seo Uzmanı – Muratcan Karataş”

Hi would you mind letting me know which webhost you’re using?
I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a honest price?
Cheers, I appreciate it!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31