Young girl using smart phone,Social media concept.

Sosyal Medya; internet kullanıcılarının birbirleri ile hızlı bir şekilde iletişim kurmasını, bilgi paylaşmasını ve topluluk oluşturmasını sağlayan interaktif mecraların bütünüdür. Özellikle son yıllarda markalar için büyük önem taşıyan sosyal medyayı Türkiye’deki toplumun yarısı aktif olarak kullanmaktadır. Tüketiciler ise markaları sosyal medya kanallarından yakından takip ederek hizmet ve satın alma süreci öncesinde önemli bir bilgi kaynağı olarak görmektedir. Ayrıca insanlar markalar hakkındaki düşüncelerini hızlı bir şekilde aktarabilmektedir.

Markalar İçin Sosyal Medya
Markalar sosyal medya kullanımının yoğunlaştığı ilk yıllarda reklam ve tanıtım faaliyetlerini bu alanlara da taşımıştır. Ancak bu dönemde birçok hata yapılmıştır. Özellikle sadık bir kitle oluşturmak, doğru zamanda doğru paylaşımı yayınlayarak kullanıcıların etkileşim oranını yükseltmek ve interaktif bir mecra olan sosyal medya kanallarında rakip analizlerinin nitelikli bir şekilde yapılarak kaliteli bir sosyal medya stratejisi geliştirmek neredeyse imkansızdı.

Markanız Neden Sosyal Medyada Var Olmalı?
Bir marka kurdunuz. Hedef kitlenize en güncel ve kısa yoldan ulaşmanın anahtarı sosyal medya! Çünkü;

Sunulan hizmet ya da satılan ürün ile kullanıcı doğrudan buluşturulmaktadır.
Anlık iletişim sağlanabilmektedir.
Topluluk yönetebilmeye imkân vermektedir.
Markanın tarzını yansıtmak için metin, görsel ve video içeriklerden yararlanılabilmektedir.
Marka kimliğini kitlelere ulaştırabilmek kolaydır.
Yeni kitleler oluşturulabilmektedir.
Rakip analizi nitelikli yapılabilmektedir.
Markanız Hangi Sosyal Mecrada Bulunmalı?
Her sektörün farklı demografik özelliklere sahip hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenle markalar sosyal medya stratejilerini doğru kitleyi yakalamak adına oluşturmalıdır. Öyle ki her sektör her sosyal mecrada istediği geri dönüşü alamamaktadır. Markanın hangi sosyal mecrada bulunacağı; hedef kitle göz önüne alınarak belirlenmektedir.

Sosyal medya stratejisi geliştirmek için öncelikle doğru sosyal mecra ya da mecraların değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle Türkiye’de sıklıkla kullanılan sosyal mecralar; Facebook, Instagram ve Twitter’dır.