Categories
Blog

Türkiye’de ve Dünya çapında popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp son yapılan güncelleme sözleşmesinde kullanıcı kaybediyor. Peki, WhatsApp uygulamasını silmek ne kadar mantıklı?

WhatsApp, Türkiye’deki kullanıcıların tepkisini çeken Whatsapp sözleşmesi maddeleri içerisinde, “Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur.” ifadesi dikkat çekerken, güncellemeye tepkili olan kullanıcılar WhatsApp uygulamasını silerek alternatif mesajlaşma uygulamalarını indirmeye başladılar.

WHATSAPP UYGULAMASINI SİLİP BAŞKA UYGULAMA YÜKLEMEK NE KADAR MANTIKLI?

WhatsApp uygulamasını kullanıcıların silmesinin bir nedeninden biride kullanıcıların WhatsApp uygulamasının verilerini aldığını hatta mesajlarla birlikte fotoğraflarınında ele geçirildiğini bildikleri için vazgeçiyorlar. Peki diğer uygulamalar masum mu?

Aslında durumu şu şekilde,

Google Play’den herhangi bir uygulama indirdiğinizde sizden birkaç izin için onay vermenizi istiyor. Belki denk gelmişsinizdir. Özellikle harita vs. gibi uygulamaları kullanmak için sizden konumunuza erişmek için izin isteyecektir. Genelde mobil kullanıcılar yüzde 90 uygulamaya girmek için bakmadan uygulamanın istedikleri izinleri vermektedirler.

Herhangi bir uygulamaya girip hangi erişime izin verdiğinizi kontrol edebilirsiniz.

DİĞER UYGULAMALAR GÜVENLİ Mİ?

Bunun basit cevabı tabi ki de hayır. Çünkü WhatsApp gibi uygulamalar belirli kullanıcılar tarafından kodlanıp tasarlandığı için kendi sunucularında veri toplarlar. İndirdiğiniz mesajlaşma uygulamaları belli aralıklarla yedekleme yapar. Bu yedeklemeler demek yani verilerini bir yerde depoladıkları anlamına gelmekte. Siz uygulamaya herhangi bir erişim izni vermiş iseniz bu fotoğraf, ses veya video içeriklerinizi uygulama yedekleyecektir. Yani Whatsapp gibi diğer uygulamalarda çok masum değiller.

WhatsApp, kullanıcıların hangi verilerini toplayabiliyor?

Hesap Bilgileri
Mesajlar
Bağlantılar
Durum Bilgisi
İşlem ve Ödeme Verileri
Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
Kullanım ve Kayıt Bilgileri
Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
Konum Bilgileri
Çerezler
Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

HANGİ UYGULAMALARI ÖNERİYORUM?

WhatsApp gibi bir çok uygulama alternatifi bulunmakta. Türkiye’de en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada ‘Telegram Messenger’ yer aldı. İkinci sırada, Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk’ın WhatsApp’a karşılık önerdiği ‘Signal’ uygulaması bulunurken, WhatsApp üçüncü sıraya geriledi. WhatsApp’ın hemen ardından Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması BiP listenin üst sıralarında kendisine yer buldu.

Android’in uygulama mağazası Play Store’da da en çok indirilen mesajlaşma uygulaması Telegram Messenger oldu. WhatsApp, Play Store’da ikinciliğe gerilerken, onu yerli uygulama BiP takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031